Türkiye’den dikkat çekici büyük petrol hamlesi! Hem karada hem denizde 45 kulede aynı anda sondaj başlatıldı

Türkiye, bu kapsamda Avrupa’da hidrokarbon aramacılığının en yoğun olduğu ikinci ülke konumuna geldi. 2024 yılı Mart ayı itibarıyla Türkiye’de aynı anda sondaj yapan aktif kule sayısı 45 olarak kaydedildi. Bu sayı ile Türkiye, sadece Ukrayna’nın 46 kule ile önünde yer aldığı Avrupa sıralamasında ikinci sırada yer aldı. Norveç ise 13 kule ile Türkiye’yi takip ediyor.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Şırnak’ın Gabar Dağı bölgesinde, terörden arındırıldıktan sonra petrol üretimini hızlandırdı. Şehit Esma Çevik-1 arama kuyusunda 2021 yılında petrol keşfi gerçekleştirilmiş olup, 2024 Mayıs sonu itibarıyla 27 kuyudan üretim yapılıyor. Ayrıca, Şehit Aybüke Yalçın Sahası’nda da 7 kuyudan üretim devam ediyor.

2022 ve 2023 yıllarında Türkiye genelinde toplam 405 kuyu sondajı yapıldı. Bu kuyulardan 176’sı TPAO tarafından, geri kalan 38’i ise sektörde faaliyet gösteren diğer şirketler tarafından açıldı. TPAO, 2014-2023 yılları arasında yurtiçi ve yurtdışında toplam 27,6 milyar dolar yatırım gerçekleştirdi. Son yıllarda artan faaliyetlerle birlikte yatırımlarda önemli artışlar gözlemlenirken, 2023 yılı yurt içi yatırım rakamı TPAO tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

Denizde de aktif olan Türkiye, 4 derin deniz sondaj gemisi ile faaliyetlerini sürdürüyor. Bu çalışmalarla Türkiye, uluslararası alanda kendini ispatlamaya devam ediyor ve hidrokarbon aramacılığına yönelik yoğun faaliyetleri ile dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir