Emeklilere müjde! En düşük emekli maaşı alanlara yardım geliyor

Türkiye’de 16,5 milyon emekli bulunurken yaklaşık 3 milyon emekli 10 bin ile 17 bin TL arasında emekli aylığı alıyor. İşte en düşük emekli ayığı alan emekli için çalışma başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan çalışma kapsamında emekliye bölgesel destek formülü masada.

EMEKLİLERE NE KADAR DESTEK VERİLECEK?

Bölgesel desteğin kriterleri netleşmeye başladı. Edinilen bilgiye göre çalışma kapsamında en düşük emekli maaşı alana destek olunacak. Yani hane geliri 10 bin TL olanlara destek verilecek. Emeklilere nakdi olarak yakıt, doğalgaz, elektrik, su ve gıda yardımı yapılması da değerlendiriliyor. Verilecek destekte kriter bölgelerin ihtiyaçları olacak.

KİRA YARDIMI DA OLACAK

AK Parti’li kaynaklar, çalışmada büyükşehirlerdeki barınma sorununa dikkat çekti. Ankara ve İstanbul gibi büyükşehirlerde yaşayan emeklilere kira yardımı üzerinde de çalışıldığı ifade edildi. Emeklilere hane bazlı ek gelir desteğinin sağlanması kapsamında bütçenin Aile Bakanlığı sosyal yardımlar fonundan sağlanması hedefleniyor. Düzenlemeden yararlanacak emeklilerin emekli aylığı dışında bir gelirinin olmaması kirada oturması ve 10 bin TL’nin üzerinde kazancının olmaması aranacak.

ÇALIŞMA HENÜZ BİTMEDİ

Henüz çalışmada sona gelinmedi. Kriterler Aile Bakanlığı tarafından netleştirilecek ve ardından Kabine Toplantısı’na sunulacak. Yasal düzenlemenin Meclis’e gelmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir