CHP’li Sarıgül, mahkumlar için bir kez daha af istedi

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, toplumda büyük bir af beklentisi olduğunu belirterek, halkın sesini duymak ve duyurmanın siyasetçilerin görevi olduğunu söyledi. 

“DEVLETİMİZİN GÖREVİ ADİL YARGILAMAKTIR”

Adli hatalar ve hızlı yargılamalar nedeniyle mahkum olan vatandaşlar bulunduğunu dile getiren Sarıgül, “Devletimizin görevi adil yargılamaktır. Bir kişinin bile haksız yere cezaevinde olması vicdani açıdan kabul edilemez. Bir kişiye yapılan adaletsizlik herkese yapılmış sayılır. Bir kişi adaletsizliğe uğramışsa o toplum adaletsizdir.” ifadelerini kullandı. 

Cezaevindeki mahkum sayısının Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığını aktaran Sarıgül, “Gelin Cumhuriyet’in 100’üncü yılında yepyeni bir sayfa açalım. Devletimizin, güçlü, adil, vicdanlı ve merhametli olduğunu gösterelim.” dedi. 

“VİCDANİ BİR ÇAĞRI”

Sarıgül, çağrısının siyasi bir çağrı değil vicdani bir çağrı olduğunu vurgulayarak, “Affet Türkiye’m, annelerin hasretini dindirmek için, çocukları sevindirmek için affet Türkiye’m. Parlamentodaki bütün grup başkanvekillerine sesleniyorum, yargı paketleri gelecek, bu yargı paketlerinden önce bütün siyasi partiler bir araya gelelim bu konuya siyasi bir konu olarak değil, vicdani bir konu olarak bakalım ve kader mahkumlarını sevindirelim.” diye konuştu. 

Ehliyeti elinden alındığı için aileleriyle birlikte 2,5 milyon şoför esnafının ve çek nedeniyle çok sayıda kişinin mağdur edildiğini belirten Sarıgül, bir defaya mahsus bu konularda da af düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir